Ekg

EKG Spoczynkowe

 Wykonuje się w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w pracy serca. Lekarz może zasugerować je w momencie, gdy już w standardowym badaniu za pomocą stetoskopu (słuchawek) da się usłyszeć niepokojące symptomy lub może być wykonane na życzenie pacjenta. Badanie EKG spoczynkowe to narzędzie diagnostyczne, którego używa się w przypadku podejrzenia min.:

  • chorób układu sercowo-naczyniowego;
  • niewydolności krążenia;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • zapalenia mięśnia sercowego;
  • przerostu mięśnia sercowego.
  • nawracające bóle w klatce piersiowej i omdlenia

Przebieg badania EKG spoczynkowego

Pacjent musi rozebrać się od pasa w górę (w przypadku kobiet konieczne będzie zdjęcie biustonosza), podwinąć nogawki, aby umożliwić dostęp do kostek, i położyć się na plecach z rękami ułożonymi wzdłuż ciała. Do jego klatki piersiowej, rąk i kostek przyczepiane są elektrody, które zostaną podłączone do elektrokardiografu i umożliwią dokonanie zapisu pracy serca. Zazwyczaj jest ich 12 i są rozmieszczone równomiernie. Osoba prowadząca badanie delikatnie zwilża miejsce, do którego zostaną przyczepione elektrody, specjalnym żelem, który zapewnia lepsze przewodzenie impulsów elektrycznych.

Gdy Pacjent zostanie już w pełni przygotowany, elektrokardiograf uruchamia się i rozpoczyna zapis. W trakcie testu zabronione jest poruszanie się i mówienie, ponieważ aktywności te mogłyby zaburzyć wynik.

Badanie EKG jest bezinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Zastanawiasz się, Ile trwa badanie EKG spoczynkowe? Cała procedura trwa kilka minut, jednak zaleca się przyjść do gabinetu nieco wcześniej, aby chwilę odpocząć i spokojnie przygotować się do testu.

Jak przygotować się do badania EKG?

Nie wymaga skomplikowanych przygotowań, jednak warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • przed badaniem trzeba zdjąć zegarek, biżuterię i wszelkie metalowe akcesoria;
  • bezpośrednio przed badaniem warto odpocząć przez kilka–kilkanaście minut, ponieważ przyspieszona praca serca może zafałszować wynik;

Pacjenci przyjmujący jakiekolwiek leki na stałe (szczególnie preparaty związane z pracą układu krążenia) powinni poinformować o tym osobę przeprowadzającą badanie.

*dzień przed badaniem warto unikać kawy czy picia alkoholu, ponieważ są to czynniki, które mogą wpłynąć na wynik badania.

*u mężczyzn warto pozbyć się owłosienia na klatce piersiowej