1.Proszę się zastanowić jak określiłby Pan/Pani przyczynę zgłoszenia się na konsultację.
2.Proszę zabrać ze sobą dokumentację medyczną (przede wszystkim karty informacyjne ze szpitali i konsultacje specjalistyczne). Proszę uporządkować je chronologicznie, jeśli to możliwe.
3. Proszę zabrać ze sobą WSZYSTKIE stosowane leki wraz z informacją o dawkowaniu (mogą być opakowania po lekach).
4. Proszę zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań laboratoryjnych. Jeśli jest to pierwsza wizyta, zalecamy: morfologię, potas, sód, kreatyninę, glukozę, Alat, TSH, lipidogram, kwas moczowy (u osób otyłych lub z cukrzycą).
5. Proszę mierzyć ciśnienie tętnicze, puls i zapisywać wyniki (1-2 razy dziennie). Notatki należy zabrać na wizytę.
6. Proszę przypomnieć sobie i zapisać leki, na które jest Pan/i uczulony/a lub ich nie tolerował/a w przeszłości.
7. Proszę powiadomić nas telefonicznie że jest Pani/Pan osobą niepełnosprawną.
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA USG JAMY BRZUSZNEJ:
Na dwa dni przed wyznaczonym terminem nie należy jeść potraw ciężkostrawnych i prowokujących nadmierne wytwarzanie gazów. Mogą one bowiem zamazywać obraz. Na badanie należy zgłosić się na czczo. Jeżeli termin jest po południu, proszę zjeść lekkostrawne śniadanie, wstrzymać się od przyjmowania posiłków na conajmniej 6 godzin przed wizytą.
Bezpośrednio przed badaniem nie wolno palić papierosów. Na godzinę lub półtorej przed wejściem do gabinetu dobrze jest wypić przynajmniej litr niegazowanej wody mineralnej lub niesłodzonej herbaty, by podczas badania pęcherz był wypełniony (musimy odczuwać parcie). W innym przypadku dokładne zobrazowanie takich narządów jak pęcherz moczowy, gruczoł krokowy ( prostata) może być niemożliwe. Gdy jest to konieczne, lekarz zaleci, byśmy poprzedniego dnia wieczorem zażyli środek przeczyszczający.
Badanie ultrasonograficzne naczyń dogłowowych, tarczycy, sutka, naczyń kończyn dolnych zazwyczaj nie wymaga specjalnego przygotowania.